Sokan, sokféleképpen próbálták már felmérni, hogy melyik országban vannak a legjobb helyzetben a nők. Természetesen ennek a kérdésnek a megválaszolása sem lehet általános érvényű, bármely kutatóintézet készítse is, hiszen az, hogy ki hol és hogyan érzi jól magát a világban vagy az országában, teljesen egyéni. A gazdasági és jogi kritériumok mellett például fontos tényezők a személyes tulajdonságok és a vallás is.
2019-ben, nőnap alkalmából a Nestpick nevű világszerte jelenlévő (egyébként lakáskiadással foglalkozó) website készített egy átfogó felmérést országonként arról, hogy milyen helyzetben vannak adott helyen a nők. A kutatás eredményeként létrehoztak egy “2019 Women’s Liveability Indexet” (női élhetőségi indexet), amelyet közzé is tettek (https://www.nestpick.com/womens-liveability-index-2019/).
A „kutatók” 100 országban mérték fel a nők helyzetét, négy kategóriára osztva a szempontokat: infrastruktúra, egyenlőtlenség, jogalkotás és munka.
A vizsgálatban a következő szempontok szerepeltek (többek között):
- egészségügyi ellátás,
- biztonság,
- oktatás,
- a nők elleni erőszak aránya,
- a nők várható élettartama,
- bérszakadék,
- a női egészségügyi termékeket terhelő adók,
- az emberkereskedelem mértéke,
- a váláshoz fűződő jogszabályok,
- a szülési szabadság időtartama,
- a nők szavazati joga,
- a nők aránya a magasabb pozíciókban, a kormányzatban.
A fenti szempontok alapján kialakult egy lista, amely aszerint rendezi sorba a vizsgált államokat, hogy melyik a legélhetőbb a nők számára.
- Norvégia
- Svédország
- Kanada
- Finnország
- Izland
- Dánia
- Írország
- Szlovénia
- Ausztria
- Észtország
A listán Magyarország a 30. helyen szerepel, az utolsó három helyet Pakisztán, Etiópia és Nigéria foglalta el.
A felmérést végzők a listán felállításán kívül kikalkulálták az ‘Equal Pay Day’-t is országonként, vagyis azt a napot, amelytől a nők lényegében ingyen dolgoznak az év végéig a férfiakhoz képest. Magyarországon ez a dátum november 26. a felmérés szerint. Nem is olyan rossz.
Farkas Bernadett